Met de verkiezing van Wim van de Camp in het Europees parlement komt er in de CDA-fractie in de Tweede Kamer een plekje vrij. Deze plek zal niet door de eerst volgende op de lijst, die nog niet in de Kamer zit, worden opgevuld. De nummer 52 van de kandidatenlijst, Wilbert Stolte, geeft de voorkeur aan zijn huidige baan. De zetel van Van de Camp zal nu worden ingevuld door Rendert Algra. Dit Friese Statenlid zat eerder tussen 2002 en 2006 ook al in de Tweede Kamer. In die tijd heeft hij zich niet erg geliefd gemaakt binnen zijn eigen partij. Hij had zo nu en dan moeite met de eigen fractielijn. Zo stemde hij met de oppositie mee voor een actief donorregistratiesysteem en was hij voor een ruimhartiger beleid voor uitgeprocedeerde asielzoekers. Dit afwijkende stemgedrag leverde hem bij de verkiezingen in 2006 een onverkiesbare 54e plek op. Een voorkeurscampagne in Friesland mocht niet baten.
In 2007 kwam hij ook in Friesland in opspraak door een voorkeurscampagne te voeren bij de Provinciale Statenverkiezingen. Hij was door de afdeling op een wederom onverkiesbare plek gezet (plek 26). Dit keer lukte zijn persoonlijke campagne wel en kwam hij met voorkeursstemmen in de Staten. Ik ben benieuwd of hij ook de komende twee jaar, tot aan de verkiezingen in 2011, nog voor verdeeldheid kan zorgen in de CDA-fractie.
Naast Algra zullen er binnenkort nog twee nieuwe Kamerleden beëdigd worden. Bij de VVD zal waarschijnlijk Cees Meeuwis Hans van Baalen opvolgen die ook naar het Europees parlement gaat. Meeuwis is net als Algra niet de eerst volgende op de lijst, maar ook het voormalig Kamerlid Gert-Jan Oplaat heeft inmiddels laten weten zijn huidige baan niet op te willen geven. Voor de PVV zal beleidsmedewerker en oud basisschooldirecteur Richard de Mos de Kamer in komen. Hij zal de vacature die ontstaat na het vertrek van Barry Madlener op gaan vullen.
Wow wat een voorbeeld
Wat een geweldig voorbeeld: een Friese Dissident; ik heb mijn idool gevonden geloof ik!
Nou, voordat je daaraan begint...
...even een stukje uit de NRC van 8 september over een avond in het kader van het toenemende gebruik van op afstand bestuurbare vechtrobots:
Tot besluit mag CDA-defensiewoordvoerder Rendert Algra gezeggen wat hij van de avond meeneemt naar de Tweede Kamer. „De vraag wordt”, zegt Algra, „moeten we deze technologie zelf gaan ontwikkelen of van de plank kopen? Ik denk dat we eerst naar Amerika kijken. Komt daar wat leuks uit, dan willen we het ook wel hebben. Ik denk niet dat de politiek deze ontwikkeling kan tegenhouden, en dat moet je ook niet willen.”
Ethicus Royakkers reageert verbijsterd: „Als dat onze politiek is, kunnen we dan niet beter een robot-Tweede Kamer nemen? Het is toch aan de politiek om verkeerde ontwikkelingen af te remmen?” Algra, sussend: „Ik heb niet de illusie dat we de ontwikkelingen kunnen stoppen, maar je kunt natuurlijk wel randvoorwaarden formuleren. Je kunt zeggen: een onbemand vliegtuigje met kernwapens, dat willen we nooit. Daar kun je internationale afspraken over maken."
Een pleidooi om in internationaal verband na te denken over de ontwikkelingen lijkt Jan Wind inderdaad op zijn plaats. „Maar dat vliegtuigje met die kernwapens”, zegt hij, „dat bestaat al lang.”
Bron: Ellen de Bruin in NRC Handelsblad