Waar is het GRoen in GroenLinks

afbeelding van Bèr Kessels
Ingediend door Bèr Kessels op vr, 24/11/2006 - 14:39.

OP de mailinglijst sprak Joost Ten Brok over het falen van GL om het Mileu duidelijk op de agenda te zetten:

[...] als dat eindelijk ter discussie komt
kan je dat niet op zo'n manier verliezen. Vooral als GroenLinks op dat
onderwerp een veel beter programma heeft. Femke stond daar in mijn
ogen vooral met een idee van als er over het milieu gesproken wordt
weet iedereen dat ze dan bij ons moeten zijn. VVD wist
onderbuikgevoelens aan te spreken en het calimero-effect te gebruiken
door naar het buitenland te wijzen, zonder antwoord van Femke. CDA
wist een hele reeks dingen te noemen die dit kabinet nog wel had
gedaan, zonder antwoord van Femke. SP en CU wisten te vermelden dat
zij door onafhankelijke bronnen als beste uit de bus kwamen, zonder
antwoord van Femke. En CDA en VVD wisten de helft van de tijd over
andere onderwerpen te praten.

Ik denk dat GroenLinks terug zou moeten naar die milieupartij. Het
broeikaseffect is het belangrijkste onderwerp van de komende 20 jaar.
Daarna is het zeker te laat (in ieder geval voor Nederland). Maar
volgens mij is dat idee nog niet eens bij GroenLinksleden echt
doorgedrongen. Bij de volgende verkiezingen zou het GL filmpje puur
uit afbrekende ijsschotsen moeten bestaan. En GL moet uitdragen dat je
economie erg achteruit gaat als de dijken overstromen. GL had deze
verkiezingen een erg moeilijke boodschap. Terwijl AL Gore hier komt
vertellen dat het einde nabij is, vertelt GroenLinks dat iedereen
gewoon kan blijven vliegen.


afbeelding van Bèr Kessels

Ik ben het hier deels mee eens,

Maar het onderdeel:

GL had deze
verkiezingen een erg moeilijke boodschap. Terwijl AL Gore hier komt
vertellen dat het einde nabij is, vertelt GroenLinks dat iedereen
gewoon kan blijven vliegen.

is nonsens.

GL had de makkelijkste boodschap van alle partijen. Er is, precies NU een wereldwijd debat gaande over het milieu. Iedereen, het grote publiek, lijkt opeens bewust van het snel veranderende klimaat.
Ik kan me geen makkelijkere 'piggyback' voorstellen. En Juist Nu, lijkt GRoenLinks zich af te keren van dat milieu. MEt een verongelijkt jamaar, nu gaan opeens alle partijen er mee aan de haal kom je er niet. We moeten nu laten zien waar we altijd voor gevochten hebben. Juist nu is het heel makkelijk dat te doen.

NU MILIEU!

afbeelding van Gert-Jan

Waar is het Groen in GroenLinks?

Misschien wel aardig om mijn reactie op Joost over de JongGroenLinks-lijst hier te posten:

Ja daar ben ik het dan weer grotendeels niet mee eens, behalve dan dat ik ook vond dat Femke wat liet liggen op milieu.

Ten eerste moeten we niet vervallen in droog populisme (want een hoop mensen stemmen òòk op ons omdat we niet populistisch zijn). De stemmen die je daarmee wint, verlies je net zo snel weer. En wij zijn niet de partij om populisme vol te kunnen houden. Als je dan roept dat mensen niet meer mogen vliegen of autorijden, ben je weer te extreem waardoor je zelfs populistisch stemmende mensen van je af duwt.

Ten tweede zijn we niet alleen een milieupartij. We hebben ook een zeer sterk rood-socialistisch verhaal. Bijna iedereen die logisch na kan denken, kan je daarmee overtuigen. We zorgen namelijk voor werk (de meeste banen), dat mensen vanuit een onmogelijke positie toch die werkervaring krijgen dat ze door kunnen stromen en wij willen de uitkeringen daar vervolgens mee kunnen verhogen, zodat mensen die echt nooit meer aan het werk komen of in een andere moeilijke positie zitten beter rond kunnen komen.

Wat we goed voor het voetlicht moeten brengen, is dat wij de enige overgebleven ècht linkse en ècht progressieve partij zijn. We moeten dus hopen dat de SP en de PvdA in de regering komen om vervolgens het vuur op hen te openen. Zo lief is de SP voor ons ook niet geweest, de afgelopen campagne. We hebben ons volledig gericht op rechts, terwijl links de stemmen bij ons weggetrokken werden.

Dit zijn altijd hele lastige problemen

Het probleem van politieke partijen is dat je altijd overal een mening over hebt. Je kan niet te keuze maken tussen milieu en bijv. sociale zekerheid. Over beide thema's heeft GL een duidelijke mening.

Wat je wel kan doen is een aantal speerpunten kiezen, waar je het bij voorkeur over wilt hebben. GL heeft milieu als speerpunt gekozen. En dat was ook best te zien: EKOnomie, bus op aardgas, een week voor de campagne met een plannetje over milieuvriendelijke auto's komen. Veel meer kan je niet doen.

Het probleem van speerpunten is dat je daarmee nog niet het debat bepaald. Als geen enkele omroep een "milieudebat" organiseert, kom je er niet mee op TV. D66 wil het ook heel graag over bestuurlijke vernieuwing hebben, en dat komt er ook nooit van. De hoofdreden is omdat "de media" het niet interessant vinden. Zij vinden dat weer omdat "het volk" er ook niet wakker van ligt. Populisten komen altijd makkelijker in de media omdat zij roepen "wat het volk wilt horen". Gelukkig is GL geen populistische partij.

Jouw oproep tot NU MILIEU is daarom lastig uit te voeren. GL doet al wat ze kan, en het effect daarvan hangt voornamelijk van externe factoren af.

Zullen we een campagne-strategen-vanaf-de-zijlijn hyve beginnen?

afbeelding van Bèr Kessels

Volgens mij gaat het niet om strategie

Maar meer om gewoon vasthouden aan een sterke lijn. Dat is in meer of mindere mate gedaan tijdens de verkiezingen en daar zullen vast heel goede redenenen voor zijn. Het is ook absoluut niet te zeggen of het verlies van een zetel heeft gelegen aan dit soort zaken, aan een minder sterke stem voor meer milieu. Sterker nog, 'men' denkt dat de winst van dde SP juist weer voor een groot deel ligt aan het wegmoffelen van hun sterke standpunten (VN, Bea etc.)

Ik had het over wat nu. Wij, de basis, kunnen best een en ander betekenen voor GL op het gebied van Energie en Milieu. Dat gaat een stuk verder dan thuis spaarlampjes erin te draaien :), of een keer de auto te nemen. Dat kan volgens mij het allerbeste door dingen te DOEN. Heel klein, heel simpel, heel haalbaar. Niet strategisch meekijken vanaf de ziijlijn, maar gewoon, dingen doen. Plak vijf posters, schrijf een recentie over de film van Al Gore, stel een lijstje met Dwarse energietips samen, enzovoort. Wat ik de hele tijd probeer te benadrukken, is dat het vooral gaat om wat er wordt gedaan, veel meer dan om wat er wordt gezegd door 'de top'.

Deze website heeft alles klaarliggen om zulke werkgroepen, acties, recenties enzovoort, of hyves-achtige groepen zoals jij voorsteld te hosten. Daar heb je echt geen commerciële club als Hyves voor nodig.

afbeelding van jdenbrok

Groen moet via nieuwe wegen

Leuk al de tegenstrijdigheid tussen twee posts die het allebei niet met mij eens zijn. De ene omdat het milieu niet leeft. Meteen daarna omdat het milieu juist nu wel leeft.
Het moeilijke van GroenLinks is dat iedereen met verstand uitdraagt dat er echt iets goeds en hards moet gebeuren om het broeikaseffect te stoppen. GroenLinks komt ineens met een strategiewijziging, want waar ook zij dit altijd zei horen we ineens dat er eigenlijk helemaal niet zoveel nodig is. We kunnen volgens groenlinks precies zo leven als we al doen, alleen even een hybride kopen en hier en daar wat meer betalen. Mij jaag je daarmee weg, enerzijds omdat hybrides meer vervuilend zijn dan normale autos (als je ook de bouw meeneemt, geloof me) anderzijds omdat GroenLinks dit grote probleem dus niet serieus neemt. Zoals ook in de andere reactie gezegd wordt, we kunnen niet zeggen dat mensen niet mogen vliegen want dan stemmen ze niet op ons. Balkenende lijkt slimmer op milieu dan wij als hij zegt dat met ons beleid vliegtickets onbetaalbaar worden. Zo duur moeten ze worden als je de milieueffecten meerekent!
Ik vind dat GroenLinks een keer een ingenieur op de lijst moet krijgen. Iemand die weet hoe dingen zitten, een onderbouwd verhaal heeft en niet bang is om nieuwe technieken toe te passen. Bijvoorbeeld het idee om een groot scherm tussen de zon en de aarde te plaatsen. Technisch haalbaar, economisch (20 miljard dollar) haalbaar. Wel vreemd en startrek, maar daardoor juist extra economisch interessant. En zeg nou eerlijk, geloof je meer in zo'n verhaal of meer in het verhaal dat we niet alle olie zouden verbranden?

afbeelding van lotje

ingenieur

Iemand als Wubbo Ockels? Kweet niet of ie een ingenieur is,
maar volgens mij heeft hij er wel verstand van...

afbeelding van Bèr Kessels

We hebben de kennis..

Dwars heeft zelfs een werkgroep Energie, met nogal wat (veelal Delftsche) Technische studenten en afgestudeerde.
GroenLinks heeft een goed verhaal, dat klopt en goed is onderbouwd, op zowel technisch als economisch als sociaal niveau. GroenLinks wordt vaak als een Elitair Universitair clubje bestempeld. Als dat waar is, dan hebben we blijkbaar een schat aan kennis in huis, waarmee we ons ver boven de gemiddelde ballonnetjesblazers kunnen verheffen.

Vooral als je als ingenieur met leken moet discussieren, wordt dit moeilijk. Ikzelf ben afgestudeerd op brandstofceltechnologie, en heb nogal wat studie verricht naar bijvoorbeeld kernenergie. Mijn persoonlijke conclusie is dat kernergie nog steeds wel degelijk een van de meest pragmatische, haalbare oplossingen is. Maar daarmee win je het never nooit niet van iemand die simpelweg zegt: "Maar wat doen we met het afval, kernergie is gewoon niet veilig". Van iemand die er van een sociaal oogpunt naar kijkt. Maar ik denk wel dat veel beter onderbouwde tegen-kernenergie-standpunten kunt opstellen als je een middagje koffie (of een avondje Hollandia) gaat drinken met een gemengd gezelschap. Dan kun je een standpunt van alle kanten uitpluizen en er ook GOEDE, onderbouwde alternatieven tegenover zetten.

Daarom pleit ik voor een betere samenwerking en een meer prominente plaats van de kennis die er wel degelijk al is. Een Xmaandelijkse/jaarrlijkse oid bijeenkomst van bijvoorbeeld economie en energie werkgroepen. Van ballonblazers en cijferneukers. Zodat we, Dwars, óók een ideenmachine zijn. We hebben het allemaal in huis, maar er komt maar weining ui, dat is jammer.

Want we weten echt allemaal dat er eergisteren al rigoreuze veranderingen hadden moeten plaatshebben om de klimaatveranderingen tegen te gaan. Volgens mij zit het probleem, in Nederland, ook helemaal niet in politieke onwil. Het is alleen zo dat niemand een plan heeft weten uit te werken dat voor alle partijen min of meer acceptabel is. Het gevolg is een heftige discussie over het al dan niet subsidieren van een paar windmolentjes, en niet het MetZijnAllen werken aan grootschalige oplossingen.

Bèr

NachtOVLimburg.nl